Tarihçe

Topluluğun Tarihçesi, Yapısı ve İşleyişi

Havacılık Topluluğu 2002 senesinde Teknik Eğitim Fakültesi’nde kurulmuş daha sonra GÜDAK bünyesine dahil edilmiştir. Topluluğumuz 2012 senesinde GÜDAK bünyesinden ayrılarak Gazi Üniversitesi Havacılık Topluluğu olarak yamaç paraşütü dalında faaliyet göstermektedir.

Her yıl üyelik için başvuran 120 civarı öğrenci arasından, teorik dersler ve sınavlarda başarı göstermiş 40-50 civarı istekli öğrenciyi bünyesine dahil etmekte, bu öğrencilere birimin kendi eğitmenleri tarafından yamaç paraşütü başlangıç eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler; eğer öğrenci istekli, başarılı, yetenekli ise tecrübeli bir pilot olana kadar etmekte, hatta 2-3 yıl sonunda yarışma pilotu seviyesine gelebilmektedir.

Eğitimler Ekim ayı başlarında başlamakta Nisan, Mayıs aylarına kadar sürmektedir. Havanın uygun olduğu her hafta sonu uçuşa gidilmektedir. Eğitimler genelde Ankara Gölbaşı civarlarında yapılmaktadır. Gölbaşı dışında çeşitli yerlere sene içinde (Denizli-Pamukkale, Konya-Akşehir, Kayseri-Alidağ, Ankara-Ayaş, Muğla-Fethiye) seviyesi yeterli pilotlarla uçuş gezisi yapılmaktadır. Yazın ise tecrübeli pilotlarla yarışmalara gidilmektedir.

Havacılık Topluluğu Üniversitenin en faal topluluklarından biridir. Havanın uygun olduğu her hafta sonu uçuşa gitmektedir. Topluluğumuzun sene başında 40-50 civarı yeni üye alımı yapmakta, toplamda üye sayısı 100’e kadar yaklaşmaktadır. Topluluğumuz Yamaç paraşütü camiasında güvenli eğitimi ve başarılarıyla tanınmaktadır. Türkiye’deki üniversiteler ve kulüpler arasında en başarılı topluluklardan biridir. Ayrıca Türkiye’de yarışma pilotu ve eğitmen yetiştirebilen ender topluluklardan biridir. Katıldığımız bir çok yarışmada genel, bayanlar ve takımlar klasmanında derecelerimiz bulunmaktadır.